Internet
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Coraz większa popularność prywatnych sieci VPN skłania dostawców tej usługi do wzbogacenia swojej oferty o dodatkowe funkcje, które mogą poprawić komfort pracy użytkownika. Najpopularniejsze z nich to zdecydowanie optymalizator ruchu aplikacji VPN oraz dzielone tunelowanie. Dlatego zespół Bitdefender postanowił się przyjrzeć kilku kluczowym różnicom, jakie występują między tymi rozwiązaniami.

 

Zrozumienie sposobu działania optymalizatora ruchu aplikacji VPN oraz dzielonego tunelowania może pomóc Ci w maksymalnym wykorzystaniu potencjału tych usług.

 

Czym jest optymalizator ruchu aplikacji VPN?

Powszechnie wiadomo, że przekierowanie połączenia przez tunel VPN może je spowolnić. Optymalizator ruchu aplikacji VPN to prosta funkcja zaprojektowana w celu poprawy wydajności połączenia internetowego poprzez nadanie priorytetu niektórym aplikacjom w stosunku do innych.

 

Włączenie optymalizatora ruchu nadaje priorytet połączeniu z wybraną aplikacją, umożliwiając radzenie sobie ze spowolnieniami VPN bez wyłączania aplikacji lub usług wymagających dużej przepustowości.

 

Na przykład jeśli przesyłasz strumieniowo wideo online, podczas pobierania dużych plików możesz użyć optymalizatora w celu zwiększenia przepustowości aplikacji, aby odtwarzacz nie musiał co chwilę przerywać filmu z powodu buforowania.

 

Optymalizator ruchu aplikacji VPN ma na celu zapewnienie nieprzerwanej ochrony prywatności bez poświęcania szybkości połączenia.

 

Czym jest dzielone tunelowanie?

Dzielone tunelowanie jest niezwykle popularną funkcją, wdrażaną przez wielu usługodawców VPN. Rozwiązanie to pozwala użytkownikom kierować część ruchu internetowego przez tunel VPN, podczas gdy reszta przechodzi przez zwykłe, niezaszyfrowane połączenie internetowe.

 

Wprawdzie podział ruchu na „zabezpieczony” i „niezabezpieczony” może wydawać się sprzeczny z ideą anonimowości w sieci, ale może Ci pomóc, jeśli chcesz ukryć tylko niektóre działania online (np. operacje finansowe), jednoczenie nie spowalniając innych (np. grania w gry).

 

Dzielone tunelowanie daje większą kontrolę nad tym, które aplikacje i strony internetowe korzystają z połączenia VPN, a które są wykluczone z tunelu. Jednak musimy pamiętać o tym, że kierowanie części ruchu poza VPN może ujawnić osobom trzecim poufne dane, takie jak adres IP urządzenia, z którego korzystamy i naszą aktualną lokalizację.

 

Różnice między optymalizatorem ruchu aplikacji VPN a dzielonym tunelowaniem – którą funkcję wybrać?

Chociaż zalety optymalizatora ruchu aplikacji VPN i dzielonego tunelowania są różne, dobrą wiadomością jest to, że nie wykluczają się wzajemnie. Wielu usługodawców sieci VPN, jak na przykład Bitdefender, dostawca Bitdefender Premium VPN, pozwala włączyć obie funkcje naraz w swoim systemie.

 

Dzięki optymalizatorowi ruchu aplikacji VPN możesz przydzielić większą przepustowość niektórym aplikacjom, jednocześnie ograniczając inne, mniej ważne, aby poprawić wydajność transferu danych. Tymczasem dzielone tunelowanie pozwala wybrać, które części Twojej aktywności internetowej mają być tunelowane i szyfrowane, a które nie.

 

Należy zauważyć, że chociaż te funkcje nie muszą razem współistnieć, to znalezienie godnej zaufania usługi VPN, która je posiada i wykorzystuje solidne protokoły szyfrowania, jest niezbędne, aby cieszyć się anonimowością i bezpieczeństwem w sieci.

 

„Podczas wyboru prywatnej sieci VPN powinniśmy sprawdzić opinie o usługodawcy, liczbę i lokalizację serwerów, do których ma dostęp oraz listę dodatkowych funkcji wspieranych przez aplikację VPN. Unikajmy bezpłatnych sieci VPN, ponieważ nie tylko nie zapewniają one komfortowej prędkości łącza, lecz także mogą magazynować i przekazywać dane o naszej aktywności w sieci” – mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

 

 Co nas czeka w obszarze bezpieczeństwa w IT w 2023r?

WhitePress Prawa