Internet
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Internet jest niezwykle przydatny w życiu codziennym, pozwala nam naprawdę na wiele. Niestety tworzy też tysiące zagrożeń, zwłaszcza dla dzieci. Poznaj kilka zasad bezpieczeństwa w internecie. Ich przestrzeganie uchroni Cię nie tylko przed wirusami, ale przede wszystkim przed atakami wirtualnych przestępców.

 

Antywirus jest niezbędny!

Nie ważne, czy korzystasz tylko z sieci sporadycznie, czy poświęcasz na to więcej czasu i tak potrzebujesz antywirusa. Możesz pobrać tę aplikację z zaufanego źródła lub kupić bardziej zaawansowaną wersję - niekiedy  jest od razu zainstalowana na komputerze. Dzięki temu programowi ochronisz swój sprzęt przed zniszczeniem przez wirus, jak i przed kradzieżą plików lub innych cennych informacji.

 

 

Ostrożnie korzystaj z sieci

Bardzo często w plikach lub wiadomościach e-mail hakerzy ukrywają szkodliwe wirusy. Nie otwieraj zatem załączników od nieznanych osób, ponadto usuwaj podejrzane komunikaty.

Pobieraj pliki tylko i wyłącznie z zaufanych źródeł. Pirackie wersje programów to idealne miejsce do ukrycia wirusów. Możesz zrobić dla dzieci zaporę, dzięki której nie będą miały możliwości wchodzić na pewne strony www, a co za tym idzie nie ściągną nic niebezpiecznego.

Przed logowaniem, na przykład do banku sprawdź, czy strona posiada zabezpieczenie SSL. To gwarantuje wiarygodność domeny, a także potwierdza, że dane są szyfrowane więc stają się one poufne.

W sklepach, czy na portalach często trzeba zatwierdzać regulamin. Dokładnie przeanalizuj zawarte tam informacje! Nie klikaj w byle co intuicyjnie, ponieważ to może przynieść więcej szkody niż pożytku. Uważaj również na wyskakujące okienka. Nie bagatelizuj nawet najmniej podejrzanych treści. Niezwykle popularne jest kamuflowanie właśnie w takich miejscach szkodliwych wirusów.

 

 

Chroń swoje dane oraz hasła

Social media, poczta online, sklepy... Właściwie w większości miejsc w sieci zostawiamy swoje dane. Nie podawaj nigdzie poufnych informacji, takich jak pesel bądź adres zamieszkania. Zawsze wylogowuj się, aby inni mieli problem z dostaniem się do Twojego konta. Staraj się także nie zapamiętywać haseł. Niech będą one trudne do ustalenia. Wykorzystuj różne kombinację z uwzględnieniem cyfr, czy znaków specjalnych. W żadnym wypadku nikomu nie podawaj loginu oraz hasła, ponadto nie zapisuj tych danych ani nie umieszczaj w widocznym miejscu.

 

 

Zachowaj ostrożność w kontaktach z innymi ludźmi

Social media oraz portale randkowe pozwalają nam nawiązywać kontakty z nowymi osobami. Trzeba jednak pamiętać, jak łatwo stworzyć fikcyjny profil, na przykład ze zdjęciem pobranym z sieci. Nigdy nie mamy pewności kto znajduje się po drugiej stronie komputera, dlatego chroń swoją prywatność. Pod żadnym pozorem nie podawaj informacji personalnych, nie wysyłaj także fotografii. Nie dawaj dostępu do konta bankowego lub innych portali. Zwłaszcza dzieci są narażone na kontakt z niebezpiecznymi osobami, między innymi z pedofilami.

Artykuł powstał we współpracy z BitDefender.pl