Internet
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

cyberbezpieczenstwoObecnie cyberataki stanowią główne zagrożenie dla biznesu, niezależnie od branży, w jakiej działamy. Złośliwy kod wstrzykiwany do arkuszy kalkulacyjnych używanych przez księgowe, załączniki z fałszywymi fakturami czy próby podszywania się pod bankowość elektroniczną to tylko jedne z wielu wektorów ataku, na jakie decydują się cyberprzestępcy. Dużym problemem jest również podatność samych pracowników na używane przez hakerów techniki manipulacji. Z tego powodu o bezpieczeństwo informatyczne musimy dbać na wielu płaszczyznach.

 

Nowoczesne ataki na infrastrukturę IT firm i instytucji

Rozpatrując nowoczesne ataki na infrastrukturę IT firm i instytucji musimy pamiętać, że nie dotyczą one tylko komputerów czy serwerów, lecz dowolnego urządzenia połączonego z internetem. Z tego względu powinniśmy pamiętać, że przestępcy internetowi mogą np. zaatakować, wykraść i użyć do szantażu, a w konsekwencji wyłudzenia okupu obraz kamer monitoringu wizyjnego. Innym przykładem jest przejęcie kontroli nad systemem BMS do zarządzania automatyką budynkową. Należy zatem dokładnie przeanalizować, jaki sprzęt w naszej siedzibie łączy się z siecią.

 

Zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa w załącznikach e-mail

Jednym z najczęstszych, lecz wciąż skutecznych ataków jest przesyłanie zainfekowanych dokumentów poprzez załączniki poczty e-mail. Stanowią one jedno z podstawowych zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa biznesu. Często wiadomości do złudzenia przypominają te, wysyłane od zaufanych nadawców i zawierają adresy łudząco podobne do maili naszych kontrahentów. Poza korzystaniem z antywirusa, zdecydowanie dobrym rozwiązaniem jest tutaj regularne szkolenie personelu z zakresu rozpoznawania fałszywej korespondencji.

 

Oprogramowanie antywirusowe i firewall w ochronie przed atakiem IT

Niezbędnym elementem polityki bezpieczeństwa informatycznego w każdej firmie powinna być obecność odpowiedniego oprogramowania antywirusowego oraz skonfigurowanego przez doświadczonego administratora firewalla. Pozwala to znacznie podnieść poziom ochrony przed atakiem na infrastrukturę IT. Nowoczesne aplikacje zabezpieczające nie tylko skanują pliki i pocztę e-mail w czasie rzeczywistym, lecz również wykrywają próby phishingu czy obecność nieautoryzowanych urządzeń w sieci. Zapewniają także aktualne bazy sygnatur wirusów.

 

Ataki socjotechniczne zagrożeniem dla bezpieczeństwa IT

Wielu specjalistów ds. bezpieczeństwa teleinformatycznego pomija bardzo ważną kwestię, którą jest tzw. czynnik ludzki. Ataki socjotechniczne wykorzystujące zaawansowane techniki manipulacji społecznej są bardzo popularne i stanowią ogromne zagrożenie. Nie wymagają one stosowania wyrafinowanych metod informatycznych. Odpowiednio poprowadzona rozmowa umożliwia wyłudzenie poufnych informacji, a także danych logowania do bankowości elektronicznej firmy. Jedyną skutecznym sposobem na przeciwdziałanie im jest systematyczna edukacja pracowników.

 

Skuteczna ochrona biznesu przeciwko cyberatakom

Współczesne zagrożenia wpływające na cyberbezpieczeństwo biznesu stanowią duże wyzwanie dla działów IT zarówno dużych korporacji, jak i małych firm. Stworzenie odpowiednich procedur i zawarcie ich w kompleksowej polityce bezpieczeństwa, a jednocześnie prowadzenie regularnych szkoleń pracowników pozwala na skuteczną ochronę przeciwko cyberatakom.

Artykuł powstał we współpracy z marken.com.pl