Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kompleksowy indywidualizm… jaki będzie marketing internetowy w 2016 r.

W zeszłym roku ponad 30% użytkowników Internetu w Polsce blokowało treści reklamowe. To, jedno z wielu utrudnień w dotarciu z przekazem reklamowym do klientów, spowodowało, że firmy coraz częściej stawiają na rozwiązania kompleksowe, a jednocześnie zindywidualizowane. Jesteśmy na półmetku pierwszego kwartału 2016r. Możemy więc już pokusić się o zarysowanie trendów, jakie będą widoczne w marketingu internetowym przez cały rok.

Kompleksowy, dlatego że użytkownik Internetu ad 2016 korzysta jednego dnia z wielu urządzeń (laptopów, smartfonów, tabletów) i w różnych lokalizacjach (co samo w sobie otwiera już nowe pole dla stargetowanej reklamy). Kompleksowy również dlatego, że marki powinny budować swój wizerunek poprzez spójny przekaz we wszystkich kanałach komunikacji. Zindywidualizowany natomiast, ponieważ współczesne narzędzia analizy zachowań konsumentów oraz ich indywidualnych preferencji, pozawalają dostosować reklamę, a szerzej przekaz, do poszczególnych grup, a nawet pojedynczych odbiorców.

Jak zatem wzmocnić działanie firmy w obszarze marketingu internetowego? Oto kilka istotnych kierunków dalszego rozwoju popularnych obszarów działań:

1. SEO – za jeden z głównych trendów w tej dziedzinie możemy uznać kontynuację tendencji do przebudowywania stron www pod kątem treści. Będą lepiej zredagowane, dostosowane do użytkowników, a także łatwiej dostępne. – Współczynnik konwersji, a to o niego nam przecież chodzi, można podnieść przestrzegając kilku zasad dotyczących zawartości strony: używajmy precyzyjnych nagłówków, prostych (i łatwo dostępnych) formularzy kontaktowych, zdjęć dobrej jakości, a przede wszystkim, testujmy swoją stronę co jakiś czas. Pozwoli nam to uniknąć np. sytuacji, w której przez tydzień wyświetla się na niej jedynie informacja o błędzie. – radzi Aleksandra Figiel, kierownik działu marketingu z wrocławskiej firmy EACTIVE, zajmującej się zwiększaniem widoczności marek w Internecie.

2. Content marketing – W tym roku będzie miał szczególne znaczenie, zwłaszcza w kontekście wspominanego już problemu z programami typu AdBlock. Ciekawe treści pomogą w budowie relacji opartych nie na nachalnej reklamie, ale na zasadzie zainteresowania odbiorcy wysokiej jakości przekazem (porady typu zrób to sam, opinie eksperckie, case study). Firmy w swoich działaniach zwiększą nacisk na jakość, a nie na ilość informacji. Będą także różnicowały przekaz pod kątem kanałów komunikacji (blogi, video, obecność na forach). Kompleksowość działań będzie się również wyrażać w promowaniu treści w mediach społecznościowych (prowadzonych coraz częściej przez specjalistów).

3. Social media – prowadzenie przez marki kont na FB i profili na Twitterze to już standard. Jako obowiązujący trend wymienić natomiast można postępującą profesjonalizację w ich obsłudze i coraz lepsze targetowanie treści. Firmy zaczynają powoli dostrzegać fakt, że konto na Facebook’u, to nie tylko dodatek do wizerunku, kanał, na który pracownik od czasu do czasu wrzuci śmieszny obrazek. – Media społecznościowe to narzędzie budowania wizerunku, prezentacji oferty, ale przede wszystkim bezpośredniego kontaktu z fanami, czyli potencjalnymi klientami. Dlatego, zakładając firmowy fanpage warto przygotować lub zlecić przygotowanie spójnej strategii dotyczącej sposobu komunikacji i jej częstotliwości, zastanowić się nad grupą odbiorców oraz, co równie ważne, przygotować się na ryzyko wystąpienia negatywnych komentarzy. Tu najważniejsze jest, by zawsze odpowiadać i nigdy nie usuwać niewygodnych komentarzy (chyba że są ewidentnym załamaniem prawa lub naruszeniem regulaminu). – tłumaczy Jakub Lisiecki, koordynator ds. SEO w EACTIVE. Poza tym, w 2016 r. warto zwrócić uwagę na nowe narzędzia promocji w social mediach. Za przykład można tu podać reklamy na Instagramie czy instalowanie przycisków „kup teraz” z bezpośrednim odwołaniem do oferty.

4. Mobile marketing – nie ma ucieczki przed smartfonami i tabletami. Każdego roku udział tych urządzeń w rynku usług Internetowych wzrasta – i marki muszą się z tym liczyć. Docieranie z przekazem reklamowym do ich użytkowników to sztuka, której opanowanie będzie nie tylko dawało przewagę nad konkurencją… w 2016 r to już konieczność, swoiste must have marki. Przykładowo, jeżeli strona www firmy nie jest responsywna, to już na samym początku jej oferta może przegrać starcie z brakiem cierpliwości i irytacją użytkownika. W 2016 r. na pewno pojawi się problem blokowania reklam w systemach operacyjnych dostępnych na rynku. Można się zatem spodziewać, że Polacy równie chętnie zainstalują aplikacje AdBlock’a czy też skorzystają z rozwiązań dostępnych w urządzeniach z iOS’em. Tak więc, znowu wygrają ci z najciekawszą treścią, tworzący odpowiednie aplikacje (i „ukrywający w nich reklamy”) czy korzystający z funkcji typu geolokalizacja w profilowaniu odpowiednich komunikatów.

Wojna marek o uwagę w Internecie toczy się na wielu frontach. Dlatego, warto komunikować szeroko (kanały), ciekawie (treści) i precyzyjnie (biorąc pod uwagę indywidualne zachowania konsumentów).