Internet
Typografia
 • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
 • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Platforma mikroblogowa Twitter, dziecko kreatywnych umysłów czterech absolwentów kierunków technicznych z San Francisco w Kalifornii, stała się jednym z największych mediów społecznościowych XXI wieku. Od swoich skromnych początków z 21 marca 2006 roku do ponad 450 milionów aktywnych użytkowników obecnie. Jakie niebezpieczeństwa jednak niesie za sobą korzystanie z Twittera? Zespół Bitdefender postanowił odpowiedzieć na to pytanie.

 

Od agory pomysłów po dezinformację, nękanie i oszustwa

Trudno nie uznać sukcesu platformy, która ewoluowała od usługi SMS do medium umożliwiającego jednostkom dzielenie się swoimi przemyśleniami i zainteresowaniami oraz nawiązywanie kontaktów z osobami z całego świata. Niestety z czasem przekształciła się także w skuteczny mechanizm umożliwiający kradzież tożsamości.

 

„Platforma do mikroblogowania Twittera do tej pory jest głównym celem cyberprzestępców, którzy wykorzystują ją jako narzędzie do kradzieży poufnych informacji i pieniędzy od niczego niepodejrzewających użytkowników. Hakerzy potrafią przejąć oficjalne konto znanej osoby lub podszyć się pod nią, a następnie zamieszczać tweety zawierające linki do niebezpiecznych stron” – mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

 

Oto najważniejsze zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa i prywatności, na jakie możesz natknąć się podczas korzystania z Twittera lub udostępniania informacji o swoim życiu prywatnym online:

 • Ryzyko związane z bezpieczeństwem osobistym i finansowym – Tweetowanie o swojej lokalizacji na platformie może zagrozić bezpieczeństwu osobistemu. Zespół Bitdefender zaleca ostrożność w udostępnianiu swojej lokalizacji i miejsca zamieszkania, aby zapobiec potencjalnym problemom w prawdziwym życiu. Na Twitterze nie ma miejsca na informacje umożliwiające identyfikację, w tym imię i nazwisko, datę urodzenia, adres lub inne dane identyfikacyjne, takie jak dane finansowe. Cyberprzestępcy często przeczesują profile w mediach społecznościowych i wykradają dane osobowe potencjalnych ofiar w celu popełnienia przestępstw związanych z kradzieżą tożsamości.
 • Oszustwa związane z Twitterem – podczas korzystania z Twittera możesz natknąć się na różne oszustwa. Mogą to być między innymi oszustwa związane z: inwestycjami w kryptowaluty, z relacjami towarzyskimi i fałszywymi konkursami. Hakerzy mogą podszywać się pod celebrytów lub znane firmy albo przejmować konta w celu rozpowszechniania oszustw.
 • Reputacja i ryzyko związane z pracą – Tweetowanie może zaszkodzić Twojej karierze, procesowi rekrutacji i ogólnej reputacji, nawet jeśli publikujesz, posługując się wymyśloną tożsamością. Zasadniczo nigdy nie zniesławiaj swojego pracodawcy, kolegów z klasy, nauczycieli i współpracowników ani nie ujawniaj poufnych informacji. Wystarczy jeden nieodpowiedzialny tweet, aby utracić pracę lub stracić reputację wśród znajomych.
 • Naruszenia i wycieki danych – podobnie jak innym gigantom mediów społecznościowych, Twitterowi również zdarza się paść ofiarą zorganizowanych grup hakerskich: incydentom porwania kont, włamań i wykradania danych. Pojawiające się w ostatnich 17 latach luki w zabezpieczeniach ujawniły dane osobowe setek milionów użytkowników.

 

Ochrona danych osobowych, tożsamości i pieniędzy

Niezależnie od tego, czy korzystasz z Twittera okazjonalnie, czy regularnie zapoznaj się z tymi wskazówkami, aby zachować bezpieczeństwo podczas przeglądania platformy mediów społecznościowych:

 • Nie udostępniaj danych osobowych, w tym numerów telefonów, adresu zamieszkania, daty urodzenia, haseł ani danych związanych z bankowością.
 • Nigdy nie udostępniaj poufnych zdjęć ani innych multimediów.
 • Używaj silnych, unikalnych haseł i włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe.
 • Dostosuj ustawienia prywatności i bezpieczeństwa. Dezaktywuj swoją lokalizację, a także zablokuj możliwość znajdowania Twojego konta za pomocą adresu e-mail lub numeru telefonu.
 • Uważaj na nieznane osoby, które wysyłają wiadomości i promują linki, reklamy lub możliwości inwestycyjne. Nigdy nie klikaj w hiperłącza od nieznajomych nadawców.
 • Blokuj i zgłaszaj użytkowników, którzy Cię nękają.
 • Nigdy nie podawaj informacji finansowych osobom poznanym w Internecie.
 • Zawsze korzystaj ze skutecznego antywirusa, aby chronić się przed złośliwymi atakami i linkami phishingowymi.

 

 Fałszywe sieci Wi-Fi i hotspoty „Evil Twin”

WhitePress Prawa