Aktualności
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

import
Import towarów z Chin jest bardzo często niezwykle dochodowy. Jednak przed przystąpieniem do tego typu działalności należy sprawdzić wysokość cła. Jego wysokość może mieć znaczący wpływ na opłacalność importu. Również ważne jest cło z Aliexpress.

 

 

 

 

 

 

Każdy importowany produkt podlega opłacie celno-skarbowej nałożonej przez państwo. W świetle polskiego prawa importem nazywany jest przewóz jakiegokolwiek towaru z państw nienależących do Unii Europejskiej, niezależnie od ich ilości. Trzeba poznać wcześniej swój kod celny. Oznacza to, że zarówno firmy, które zajmują się importowaniem produktów na masową skalę, jak również indywidualni konsumenci kupujący produkt jednorazowo, są zobowiązani do uiszczenia takiej opłaty, zwanej cłem.

 

Zgodnie z ustawą:

Punkt 7 ustawy o VAT: Import towarów –  przywóz towarów z  państwa trzeciego na terytorium UE.

Dotyczy to oczywiście importu produktów na dużą skalę dokonywanego przez różne firmy, a także zakupów detalicznych dokonywanych przez osoby i klienta indywidualnego.

 

 

Cło antydumpingowe z Chin 

Jest to podatek, nakładany na produkty, które w państwie producenta są w znacząco niższej cenie. Takie opodatkowanie ma na celu wyrównanie kosztów i zapewnienie lokalnym sprzedawcom równych szans. Gdyby takiego cła nie nakładano, takie tanie towary z Chin byłyby poważnym zagrożeniem dla sprzedawców, a w konsekwencji dla całej gospodarki wewnętrznej. Warto w tym celu sprawdzić poradnik nt. importu -> https://www.chinskiraport.pl/blog/import-z-chin/

 

Gdzie sprawdzić wysokość cła

Wysokość cła nie jest stała. Różni się w zależności od czasu w jakim towar jest zamawiany, jak i samych produktów. Aby sprawdzić jego wysokość na konkretny produkt, można skorzystać z pomocy kalkulatorów, specjalnie do tego stworzonych. Jednak polecane jest sprawdzanie wysokości cła na oficjalnej rządowej stronie takiej jak ISZTAR, gdzie dane są codziennie aktualizowane. Można skorzystać także z kalkulatora ze strony Unii Celnej UE i z systemu TARIC. Wyrobić trzeba równieiż numer EORI.

Niektóre towary są zwolnione z opłaty celno-skarbowej. Są to produkty, które:

    • nie przekraczają wartości 150 euro,
    • są próbkami towarów (nie dotyczy produktów tytoniowych i alkoholowych),
    • są urządzeniami elektronicznymi (niektóre z nich).

Czyszczenie suchym lodem - na czym polega i jakie ma zastosowanie?

Elektroniczny obieg dokumentów – wsparcie dla jednoosobowej działalności gospodarczej

WhitePress Prawa