Kiedy lato przechodzi w jesień, dni są coraz krótsze i zimniejsze, trzeba zastanowić się, w jaki sposób ogrzewać dom. Bierzemy pod uwagę czas potrzebny na podniesienie temperatury w budynku i koszty ogrzewania. Obecnie do najpopularniejszych źródeł ciepła należą gaz i pompa ciepła. Jakie są wady i zalety obu rozwiązań? W tym artykule postaramy się przedstawić najważniejsze różnice, które pomogą podjąć decyzję.
Jak działa pompa ciepła?
Pompy ciepła pobierają energię cieplną z otoczenia. Wykorzystują ją do nagrzania wody krążącej wewnątrz. Za proces ten odpowiadają sprężarka, skraplacz i parownik. Ciepło pobierane jest z dwóch źródeł, w zależności od rodzaju urządzenia. Wyróżniamy:
-
powietrzną pompę ciepła, która pobiera energię z powietrza otoczenia;
-
pompy ciepła gruntowe, które czerpią ciepło z gruntu.
Te drugie są bardziej wydajne, bo temperatura pod ziemię jest wyższa, nawet zimą. Ogrzewanie domu z pomocą pompy ciepła pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę, jest niskoemisyjne, więc nie wymaga odprowadzania spalin. Nie jest potrzebny system wentylacji, a nawet grzejniki. Pompy ciepła działają z wykorzystaniem energii elektrycznej. Warto je łączyć z instalacją fotowoltaiczną. Wówczas koszt ogrzewania pompą ciepła jest niewielki.
Zalety pompy ciepła są znaczące, ale to rozwiązanie nie jest idealne. Największe wady pomp ciepła to wysokie koszty montażu i długi okres pierwszego nagrzewania. W przypadku powietrznych pomp ciepła problemem jest zima. Trzeba wtedy zwiększyć moc urządzenia.
Jakie możliwości daje ogrzewanie gazowe?
Ogrzewanie gazem to druga popularna metoda. Kotła gazowego nie trzeba obsługiwać po uruchomieniu, co jest bardzo wygodne. W prosty sposób reguluje się temperaturę w domu. Potrzebne są jednak do tego grzejniki lub rury ogrzewania podłogowego. Przy ogrzewaniu podłogowym mamy mniejszą ilość zużytego gazu.
W przypadku ogrzewania gazowego konieczny jest montaż kotła kondensacyjnego. Jest to proste i szybkie, ale kosztowne. Niskie są natomiast koszty eksploatacji. Ta instalacja grzewcza wymaga załatwienia formalności, czas oczekiwania na przyłącze gazowe jest długi, a w czasie używania piec poddawany jest regularnej konserwacji.
Mimo to piece gazowe cieszą się dużym zainteresowaniem. Najczęściej wybierany jest piec gazowy dwufunkcyjny, który pozwala grzać dom i wodę użytkową. Dobrze jest mieć przyłącze do miejskiej sieci gazowej. W przypadku jego braku do ogrzewania gazem potrzebna będzie butla, którą trzeba regularnie wymieniać.
Które źródło ciepła jest lepsze?
Pompy ciepła i gaz ziemny mają wiele różnic, ale też podobieństwa. Cechy wspólne to:
-
wygoda użytkowania,
-
niska emisyjność,
-
możliwość ogrzewania domu i podgrzewania wody,
-
gwarancja czystości,
-
możliwość podłączenia ogrzewania podłogowego, które służy do lepszego rozprowadzenia ciepła.
Ogrzewanie gazowe to bardziej wydajne źródło ciepła, ale istnieje ryzyko wycieku gazu, a nawet wybuchu instalacji centralnego ogrzewania. Ogrzewanie pompą ciepła jest bezpieczne, ale wymaga stałego zewnętrznego źródła ciepła. Co mówią o tym fachowcy?
Poznaj opinię https://www.eran.com.pl/ogrzewanie-w-2023-gaz-czy-pompa-ciepla/
Pompa ciepła czy gaz - podsumowanie
Instalacja pompy ciepła bywa trudna do zaplanowania. Kocioł gazowy wystarczy podłączyć do butli lub miejskiej sieci, aby móc korzystać. Gaz będzie lepszy tam, gdzie niemożliwe jest ogrzewanie podłogowe, które przy pompie ciepła jest niezbędne, bo nie podłączymy jej do grzejników.
Zastosowanie pompy ciepła to też uzależnienie od energii elektrycznej. Warto wtedy korzystać z odnawialnych źródeł energii, aby uzyskać niższe koszty ogrzewania. Niestety zimą panele fotowoltaiczne pozyskują mniej energii, a pompa ciepła działa z większą mocą.
Co więc wybrać? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.