Aktualności
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

e dowody zmiana na lepsze

Postęp techniczny dotarł już chyba do wszystkich sfer życia codziennego. Od elektronicznych niań, przez e-papierosy, aż po…no właśnie, dokumenty! Każdy pełnoletni polski obywatel, który mieszka w Polsce, ma obowiązek posiadania ważnego dowodu osobistego. Jest to dokument pozwalający potwierdzić swą tożsamość oraz przynależność państwową. Na przestrzeni lat dowody osobiste przeszły wiele zmian, głównie wizualnych. Jednak rok 2019 przyniósł nam prawdziwą rewolucję.

 

Czym są e-dowody?

Od 4 marca Polacy mogą składać wnioski o tzw. e-dowody. Opracowane zostały przez Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie ze specjalistami z Centralnego Ośrodka Informatyki, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Nowy dowód osobisty z wyglądu praktycznie nie różni się od analogowego. Łatwo dostrzegalną różnicę stanowi jedynie zamieszczony na awersie i powtórzony w kodzie kreskowym numer CAN, który ma za zadanie zabezpieczać przed nieautoryzowanym odczytaniem danych. No dobrze, ale o co chodzi z tą całą elektroniką?

Oczywiście największą innowacją wprowadzoną w dowodach osobistych wydawanych po 4 marca jest ich „wnętrze”, a dokładnie ukryty chip, który przechowuje dane i certyfikaty posiadacza oraz antena, umożliwiająca bezstykowe działanie. Wystarczy jedynie przyłożyć e-dowód do czytnika i wbić kod weryfikujący, by skorzystać z podpisu elektronicznego lub też odczytać zawartość profilu jego właściciela. Jakie korzyści z tych nowości płyną jednak dla zwykłego Kowalskiego?

 

Jakie są zalety e-dowodów?

E-dowód pozwala przede wszystkim na uwierzytelnianie w systemach teleinformatycznych w celu realizacji usług online, świadczonych komercyjnie oraz przez podmioty administracji publicznej. Kolejną zaletą jest możliwość użycia podpisu osobistego, który wywołuje taki sam skutek jak własnoręczny i można nim opatrzyć każdy dokument elektroniczny wysyłany do urzędu. Następnym plusem jest aplikacja ICAO, czyli Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego, dzięki której posiadacz e-dowodu będzie miał możliwość szybszej i sprawniejszej obsługi na lotnisku. Zapisane bowiem w chipie dane osobowe i fotografia w formie zdjęcia biometrycznego, jak ma to już miejsce w przypadku paszportów biometrycznych, pozwoli właścicielowi nowego dokumentu tożsamości na korzystanie z automatycznych bramek granicznych. Ponadto w przyszłości pacjenci legitymujący się e-dowodem będą mogli rejestrować się w placówkach medycznych bez podawania swoich danych osobowych.

Nie każde nowe oznacza lepsze, jednak jak widzimy, w przypadku e-dowodów sytuacja jest zgoła inna. Nowa technologia zastosowana w tych dokumentach zdecydowanie zachęca do ich wymiany. Wnioski składać można osobiście w urzędach gminy lub online. Tak, jak do tej wszystko odbywa się bezpłatnie. Wymiana nie jest oczywiście obowiązkowa, lecz niecierpliwi nie muszą czekać aż dotychczasowy dowód straci ważność i mogą od razu korzystać ze wszystkich funkcji nowych dokumentów.

Artykuł powstał we współpracy z: TECHUNBOX.pl

WhitePress Prawa