Aktualności
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times
W niespokojnych czasach wiele osób poszukuje odpowiedniego sposobu na zabezpieczenie kapitału. Od wielu lat za jeden z najstabilniejszych rynków uznawany jest deweloperski. Najpóźniej reaguje na kryzysy, a także szybko wraca do normy. Pomimo tego, jednak wiąże się z jakimś ryzykiem. Eksperci z Grupy Pracownia Finansowa podpowiadają, jak ostrożnie angażować się w inwestycje w nieruchomości.

 

 

Czy inwestycje w nieruchomości są zawsze bezpieczne?

Każda inwestycja wiąże się z pewnym ryzykiem. Szukając sposobu na zabezpieczenie kapitału czy dochód pasywny trzeba być szczególnie ostrożnym. Nawet wpłacenie pieniędzy na kontro oszczędnościowe może przynieść straty. Obecnie w wyniku wybuchu pandemii koronawirusa wartość polskiego złotego spadła. Niewykluczone, że grozi nam wysoka inflacja.

Od wieków inwestycje w nieruchomości były jednymi z najbezpieczniejszych. Domy i mieszkania rzadko kiedy tracą na wartości, a w ostatnich latach można było zauważyć tendencję wzrostu cen. Zdaniem specjalistów, kryzys związany z pandemią ma jedynie chwilowo spowolnić ten proces. Z pewnością zmniejszy się popyt (wielu ludzi straciło źródło dochodów), lecz nie w takim stopniu, by było to mocno odczuwalne, bo jednocześnie zmniejszy się podaż nowych mieszkań. Gdy sytuacja się ustabilizuje, nieruchomości powoli znów zaczną zyskiwać na wartości. Nie każdy projekt jest jednak wart tego, by się w niego angażować.

 

 

Opinie ekspertów Grupy Pracownia Finansowa

Oczywiście nie wszystkie inwestycje w nieruchomości są atrakcyjne, mimo że takie się wydają na początku. Eksperci z Grupy Pracownia Finansowa wyszczególniają kilka zasad, które należy uwzględnić w procesie inwestycyjnym. Najważniejsze jest, by dokładnie zapoznać się z projektem, w którym chce się wziąć udział. Jeśli cokolwiek budzi podejrzenia, należy zadawać pytania, by rozwiać wszelkie wątpliwości, konsultować z doradcami finansowymi i prawnikami. Złotą zasadą inwestycyjną jest też ulokowanie w określonym aktywie jedynie takiej kwoty, która nie wpłynie na naszą płynność finansową w przypadku niepowodzenia przedsięwzięcia. Angażowanie swoich wszystkich oszczędności także nie jest rozsądne. Na inwestycje najlepiej jest przeznaczać wyłącznie nadwyżki kapitału.

 

 

Jakie inwestycje w nieruchomości są najbardziej opłacalne?

Nie każdego stać na to, by kupić mieszkanie na wynajem czy sprzedaż. Wtedy rozwiązaniem są inwestycje w nieruchomości, w których lokowany kapitał stanowi część środków potrzebnych do budowy danego budynku, aby następnie czerpać zyski z udziału w rynku deweloperskim, nie będąc deweloperem. Takie metody jednak również dzielą się na bezpieczniejsze i bardziej ryzykowne. Angażowanie się w projekty związane np. z condohotelami są nawet wprost odradzane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Komisję Nadzoru Finansowego. Rynek wynajmu turystycznego jest znacznie mniej stabilny i dużo bardziej ryzykowny niż sprzedaży nieruchomości, Szczególnie uwypuklił to okres kwarantanny spowodowanej koronawirusem.

Warto w związku z tym rozważyć dołączenie do rynku deweloperskiego w roli Inwestora poprzez crowdfunding udziałowy. Metoda ta polega na objęciu udziału w spółce celowej z kapitałem już od 200tys zł, który jest przeznaczany na realizację konkretnego projektu budowlanego, a zyski wypłacane są inwestorom po sprzedaży nieruchomości. Po zakończeniu budowy inwestorzy odbierają wkład własny lub reinwestują środki w kolejnym projekcie. Inwestycje deweloperskie w systemie crowdfundingowym cieszą się coraz większą popularnością i zyskują w Polsce coraz większe grono zwolenników dostarczając w pełni pasywnych zysków. Pracownia Finansowa jest jedną z największych spółek inwestowania grupowego w Polsce, a zakończone sukcesem projekty są najlepszym potwierdzeniem, że jest to dobrze obrany, perspektywiczny kierunek inwestycyjny.