Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W ostatnich latach standardem właścicieli większości polskich firm stało się organizowanie wigilii firmowej dla pracowników. Spotkanie opłatkowe ze współpracownikami jest okazją do integracji i miłego spędzenia czasu. Należy jednak pamiętać o tym, by prawidłowo rozliczyć koszt takiego spotkania. Wielu pracodawców może mieć jednak wątpliwości, w jaki sposób rozliczyć związane z nią wydatki. Wyjaśniamy, czy wigilia firmowa może być wliczona w koszty firmy.

 

W jakich sytuacjach wigilia firmowa może być wliczona w koszty uzyskania przychodu?

Warto pamiętać o tym, że nie zawsze wigilia firmowa może być wliczona w koszty uzyskania przychodu. Zgodnie z polskim prawem (art. 23 ust 1. ustawy o PIT) za koszt uzyskania przychodu można uznać jedynie te wydatki, które mają związek z osiąganiem dochodu. Aby móc wpisać w koszty wigilię firmową, należy dobrze uzasadnić, że zorganizowane spotkanie nie było wyłącznie towarzyskie. Jeżeli celem wigilii pracowniczej była wyłącznie konsumpcja, to takiego spotkania nie można uznać za koszt uzyskania przychodu.

Należy zatem prawidłowo uzasadnić wpływ zorganizowanego spotkania na lepszą jakość pracy i co za tym idzie możliwość osiągania zysków. Warto wykazać, że celem zorganizowania spotkania opłatkowego była integracja pracowników, polepszenie atmosfery w pracy czy też zwiększenie motywacji u osób zatrudnionych do wykonywania codziennych zadań.

 

Wigilia dla kontrahentów

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdy w zorganizowanej wigilii firmowej oprócz pracowników będą uczestniczyli także kontrahenci. W takim przypadku nie ma możliwości zaliczenia całości wydatków do kosztów uzyskania przychodu. Wiąże się to z faktem, że zgodnie z przepisami polskiego prawa (art. 23. ust. 1 pkt 23) organizowanie spotkań dla kontrahentów to wydatki na reprezentację, które nie mogą być kosztami uzyskania przychodu. W niektórych przypadkach możliwe jest jednak wystąpienie o indywidualną interpretację przepisów: przedsiębiorca musiałby udowodnić, że zaproszenie kontrahenta na wigilię miało bezpośredni wpływ na poprawę stosunków biznesowych, a tym samym zaowocowało na przykład zwiększoną liczbą kontraktów.

 

Czy wigilia pracownicza jest przychodem pracownika?

Wielu pracodawców może mieć także wątpliwości, czy wigilia pracownicza powinna być uznawana za przychód pracownika. Pytania w tej kwestii rozstrzygnął Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 8 lipca 2014 r. Zgodnie z powyższym, udział pracownika w wigilii firmowej nie stanowi jego dochodu. Wiąże się to z faktem, że uczestniczenie w spotkaniu nie jest świadczeniem skierowanym do indywidualnego pracownika i nie daje mu wymiernych korzyści. Tego typu spotkania są organizowane raczej w interesie firmy, pozwalając dbać o integrację w zespole.

 

Skorzystaj z pomocy specjalistów biura rachunkowego

Niestety, przepisy polskiego prawa zmieniają się bardzo szybko. To sprawia, że przedsiębiorcy często mają wątpliwości, które z ponoszonych przez nich wydatków można uznać za koszty uzyskania przychodu. Wielokrotnie zdarzają się pomyłki, gdy interpretacja przepisów nie jest jednoznaczna. Naturalna jest chęć przedsiębiorcy, by jak najwięcej wydatków uznać za koszty uzyskania przychodów - jednocześnie jednak nie warto ryzykować i zostać oskarżonym o próby oszustwa. Z tego powodu należy korzystać ze wsparcia doświadczonych księgowych.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości Sygnum - biuro rachunkowe Warszawa Śródmieście.

NEWSLETTER

Zgadzam się na Polityka prywatności