Aktualności
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

wibor
Dla wielu osób zaciągnięcie kredytu hipotecznego to jedyny sposób, aby spełnić marzenia o własnym mieszkaniu czy domu jednorodzinnym. Niestety, rosnące stopy procentowe nie pozostają bez wpływu na WIBOR. Czy w najbliższych miesiącach stopa WIBOR wzrośnie?

 

 

 

 

 

 

Czym jest WIBOR i co warto o nim wiedzieć?

WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) to termin, który od kilku miesięcy jest tematem wielu rozmów. Przyczyna jest prozaiczna – w przypadku kredytów ze zmienną stopą oprocentowania WIBOR ma wpływ na wysokość raty. Aby jednak móc odpowiedzieć na pytanie, czy WIBOR wzrośnie po raz kolejny, trzeba wyjaśnić, jak on działa. Ta wiedza jest szczególnie istotna dla osób planujących zaciągnięcie kredytu i porównujących kredyty hipoteczne przez porównywarkę https://fundi.pl.

Dla WIBOR charakterystyczne są:

  • Zmienność. WIBOR zmienia się niemal każdego dnia. Jego wysokość musi przy tym mieścić się w zakresie między stopą depozytowa a stopą lombardową.
  • Ustalanie na konkretne okresy. Przykładem może być WIBOR 3M (na 3 miesiące) czy WIBOR 6M (na 6 miesięcy).
  • Związek z inflacją. Upraszczając, można powiedzieć, że WIBOR rośnie wówczas, gdy rośnie inflacja. I odwrotnie – maleje, gdy maleje inflacja.

Mimo że WIBOR to jeden z terminów dotyczących rynku finansowego, to w praktyce powinna go znać każda osoba, która zaciąga kredyt.

 

Czy WIBOR wzrośnie?

Jedną z obaw kredytobiorców są coraz wyższe raty. Dotyczy to głównie osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości. Kredyty hipoteczne to zobowiązania długoterminowe – w ich przypadku ma zastosowanie oprocentowanie zmienne. Wówczas im wyższy jest WIBOR, tym wyższe jest też oprocentowanie kredytu. Czy zatem WIBOR wzrośnie?

Według specjalistów obserwujących rynek Rada Polityki Pieniężnej będzie w dalszym ciągu podnosić stopy procentowe – aż do momentu, gdy osiągnięty zostanie poziom 5-6 proc. Jeżeli ten scenariusz zostanie zrealizowany, to raty kredytów będą jeszcze wyższe. Jak wyliczyli eksperci, wzrost stopy referencyjnej do 5,5 proc. oznacza WIBOR 6M na poziomie ok. 6,4 proc. W praktyce oprocentowanie kredytów może zbliżyć się do granicy 9 proc. 

Mimo że prognozy specjalistów nie są optymistyczne, to kredytobiorcy nie są bez wyjścia. Jedną z dostępnych możliwości jest refinansowanie posiadanego kredytu.

 

Refinansowanie kredytu – czy to dobre rozwiązanie?

Przez refinansowanie rozumie się przeniesienie posiadanego kredytu do innego banku. Dlaczego warto rozważyć skorzystanie z tej procedury? Z czasem oferty banków ulegają zmianie. Zwłaszcza w przypadku kredytu hipotecznego po kilku czy nawet kilkunastu latach spłaty zobowiązania może się okazać, że refinansowanie kredytu jest korzystne.

Aby stwierdzić opłacalność refinansowania, warto:

  • Uwzględnić wszelkie opłaty. Bez tego trudno będzie określić, czy przeniesienie kredytu jest uzasadnione.
  • Sprawdzić możliwość skorzystania z oprocentowania ze stopą stałą.
  • Negocjować warunki z bankiem. Z reguły banki są skłonne do negocjacji np. wysokości prowizji za udzielenie kredytu.

W rozeznaniu się w ofertach kredytów pomocna będzie aktualna porównywarka produktów (kredytów) bankowych. Dobre narzędzie z powodzeniem może zastąpić kontakt z doradcą kredytowym.

 

Umowa deweloperska – co powinna, a czego nie może zawierać?

Jak wybrać podkładki pod mysz?