Case Study
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Zatrudnienie w firmach produkcyjnych, choć często nie wiąże się z wymogiem posiadania wcześniejszego doświadczenia zawodowego, może stawiać przed pracownikami pewne wyzwania. Warto mieć ich świadomość, decydując się na złożenie aplikacji do przedsiębiorstwa działającego w tym sektorze.

 

Zdobywanie nowych umiejętności

Podjęcie pracy na produkcji bardzo często możliwe jest bez wcześniejszego doświadczenia. Dla osoby, która właśnie ją rozpoczyna, wyzwaniem może być zdobywanie nowych umiejętności, niezbędnych do wykonywania swoich nowych zadań podczas pracy w fabryce. Stargard, a dokładniej zlokalizowany w tym mieście oddział koncernu Bridgestone, produkujący opony, to jedno z miejsc, które zapewniają nowozatrudnionym kompleksowe wprowadzenie w obowiązki i życie przedsiębiorstwa poprzez szkolenia na start. Między innymi w tej właśnie firmie można więc rozpocząć swoją karierę w zasadzie „od zera”. Nie oznacza to jednak, że szkolenia przewidziane są jedynie dla nowych pracowników. Ci starsi stażem również mają okazję przyswajać nowe umiejętności i podejmować się coraz odpowiedzialniejszych i bardziej złożonych zadań, awansując w strukturze przedsiębiorstwa. 

 

Praca fizyczna 

Zatrudnienie w firmie produkcyjnej często wiąże się z pracą fizyczną. Warto pamiętać o tym, rozważając swoją kandydaturę w tej branży. W zależności od profilu danej fabryki realizacja poszczególnych działań może też wiązać się np. z koniecznością utrzymywania pozycji stojącej przez dłuższy czas albo przebywania w pomieszczeniach o podwyższonej lub wręcz przeciwnie – znacznie obniżonej – temperaturze. Nie dla każdego takie warunki będą odpowiednie z uwagi na stan zdrowia czy choroby przewlekłe, które mogą utrudnić realizację codziennych obowiązków. Dobrze mieć jednak też świadomość tego, że działalność fabryk składa się z wielu różnych aktywności pracowników. Praca na produkcji może więc wiązać się np. z zadaniami wykonywanymi bezpośrednio przy linii produkcyjnej, ale także w magazynie.

 

System zmianowy

Dla osób, które po raz pierwszy podejmują zatrudnienie w firmie produkcyjnej, wyzwaniem może być praca w trybie zmianowym. Wielu pracowników tej branży ceni sobie jednak taki system, ponieważ umożliwia on np. załatwianie spraw urzędowych czy innych formalności w godzinach otwarcia odpowiednich placówek, które często pokrywają się ze „standardowymi” etatami. Przykładowo praca we wspomnianej już fabryce opon Bridgestone Stargard opiera się na 12-godzinowych zmianach i tryb taki chwali sobie wielu pracowników. 

Niemal każda praca wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Wiele z nich szybko okazuje się jednak szansami na rozwój czy dogodniejsze dla nas godzenie życia zawodowego z prywatnym. Podobnie może być też w przypadku zatrudnienia w branży produkcyjnej.