Case Study
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times
Własny biznes to poczucie niezależności, ale i wiele zadań, których musimy codziennie dopilnować. Należy w terminie wypłacać pensję pracownikom, płacić za usługi i towary, a finanse i reputacja firmy muszą być bez zarzutu. Chcemy dobrze zarządzać zasobami i skutecznie zwiększać obroty. Idealnie byłoby, gdyby wszystko zawsze szło gładko, ale patrząc realistycznie, musimy wiedzieć, jak radzić sobie z najczęściej spotykanymi problemami wśród przedsiębiorców - czyli jak odzyskać pieniądze w wypadku opóźnień zapłaty.

 

Niezapłacone faktury, na których uregulowanie długo czekamy, to dla nas zagrożenie. Mogą jak domino powodować problemy w regulowaniu zobowiązań przez naszą firmę oraz kłopoty z uzyskaniem kredytu czy pozyskiwaniem i utrzymywaniem klientów. Sprawdźmy, jak we własnym biznesie możemy uchronić się przed szkodliwymi opóźnieniami i czy zawsze musi się to kończyć windykacją.

 

Zasada ograniczonego zaufania

To pierwszy krok w bezpiecznym biznesie. Do przedsięwzięcia z dowolnym kontrahentem lub klientem podchodźmy ostrożnie – nawet z takim, którego już znamy. Owszem, sprawdzony kontrahent jest cenny, nie każdy jednak zawsze będzie kryształowo uczciwy lub wypłacalny. Zawsze  musimy brać pod uwagę możliwość, że nawet znany nam kontrahent zawiedzie nas na tym poziomie współpracy. Tym większą ostrożność należy więc zachować przy nowym kontrahencie.

 

Umowa

Zawsze zadbajmy o dokładną umowę pisemną, a w niej dość krótkie terminy spłaty należności. W dokumencie powinny być także jasno określone wysokości odsetek od zwłoki. Nie pozwoli to drugiej stronie na zwlekanie z zapłatą, a tym bardziej na przekroczenie terminu. Czasem jednak ziszcza się właśnie czarny scenariusz i wtedy musimy podjąć stanowcze działania, aby na biurku nie zaczęły nam zalegać niezapłacone faktury.

 

Odzyskiwanie pieniędzy

Ściąganie długu należy zacząć jak najszybciej, nawet od pierwszego dnia opóźnienia. Nasze działania zaczynamy od próby załatwienia sprawy polubownie i tu właśnie pojawia się poważnie brzmiące słowo „windykacja”.

 

Windykacja polubowna 

Nie musimy od razu iść do sądu – najpierw asertywnie przypomnijmy dłużnikowi o niezapłaconej fakturze. Dzwońmy, wysyłajmy maile, sms-y lub listy z ponagleniem. Czasami odzyskiwanie pieniędzy w ten sposób okazuje się skuteczne. Niestety wielu dłużników nie odpowiada na próby kontaktu lub wręcz w nieskończoność nas zbywa.

Trzeba pamiętać, że niezależnie od wyniku, nawet ten etap windykacji pozbawia nas cennego czasu, energii i uwagi – zasobów niezbędnych do prowadzeniu biznesu. Mimo że takie działania kojarzą się pracą, którą powinniśmy wykonać sami lub za pośrednictwem księgowej, windykację polubowną na szczęście możemy outsourcingować. Zanim nawet ją zaczniemy, możemy przekazać cały problem profesjonalnej firmie windykacyjnej. Przykładem jest platforma do profesjonalnej windykacji online - payhelp.pl To zespół ekspertów z różnych dziedzin, którym przekażemy niezapłaconą fakturę i spokojnie zajmiemy się innymi sprawami, czekając na spłacenie zaległości i odsetek.

 

Windykacja sądowa

Może się zdarzyć, że mimo doskonałej strategii specjalistów, windykacja polubowna nie przyniesie rezultatów. Wtedy czas już na kolejne kroki - złożenie pozwu do EPU. Również tutaj wyręczy nas firma windykacyjna. Eksperci prawni z payhelp.pl zajmą się formalnościami, a po orzeczeniu sądu, dłużnik otrzyma nakaz zapłaty.

Jak widać, hasło „windykacja” nie musi kojarzyć się nam z utratą czasu i nerwów, jeśli oddamy problem w ręce solidnej, eksperckiej firmy windykacyjnej, która łatwo i skutecznie odzyska Twoje środki finansowe.