Case Study
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Brak zapłaty za wykonaną usługę to niestety powszechny problem wielu firm. Nierzetelny kontrahent może narazić nas na utratę płynności finansowej. Warto wiedzieć co zrobić z dłużnikiem i jak się w razie takiej sytuacji zabezpieczyć. Nie trzeba się wahać przed podjęciem windykacji. Konsekwencja i systematyczne działanie to droga do sukcesu.

 

 

 

 

Bardzo ważne jest monitorowanie płatności, ponieważ zapobiega to pogubieniu się w wystawianych fakturach.  Warto pilnować stanu zaległości kontrahentów. Możesz bezpiecznie monitorować swoje firmowe należności dzięki rejestracji w systemie do monitoringu należności i samodzielnej windykacji vindicat.pl. "Jest to szybkie i wygodne rozwiązanie, a wszystko przy pomocy jednego systemu."  - mówi Pan Bogusław Bieda.

 

Windykacja polubowna

Pierwszym krokiem do odzyskania pieniędzy z niezapłaconej faktury jest windykacja polubowna. Możemy spróbować skontaktować się telefonicznie zanim wejdziemy na drogę sądową z dłużnikiem. W stanowczy lecz bardzo kulturalny sposób powinniśmy poinformować kontrahenta, że zależy nam na szybkim odzyskaniu należności i jest to ważne dla naszej firmy. Za wykonaną usługę mamy pełne prawo do ustalonego wynagrodzenia w terminie.

Jeśli kontrahent w polubowny sposób informuje nas o swoich tymczasowych problemach finansowych i nie ma możliwość w tym momencie spłacić całej kwoty, możemy rozłożyć należność na raty i ustalić termin spłaty. Ważne dla nas jest to aby finalnie odzyskać całość wynagrodzenia. Jeśli zależy nam na szybkiej spłacie całej kwoty, nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Warto jednak ,,dogadać się” z dłużnikiem kiedy inne rozwiązania nie są możliwe.

 

Wezwanie do zapłaty i giełda długów

Kiedy jednak dłużnik nie podejmuje próby kontaktu lub jest agresywny w stosunku do naszej prośby o spłatę długu należy wysłać wezwanie do zapłaty. Dodatkowo możemy skorzystać z giełdy długów aby przyśpieszyć proces spłaty. Za pomocą giełdy długów udostępniamy dane kontrahenta w Internecie informując innych (w tym banki i firmy pożyczkowe) o tym, że jest on dłużnikiem i wysokości jego długu. Dłużnik zdaje sobie sprawę, że jego dane zostały upublicznione i wywarta na nim presja sprawia, że spłata należności następuje nawet w ciągu kilku dni.

 

Co jeśli wezwanie do zapłaty i giełda długów nie skutkuje?

Ostatecznym krokiem jest wejście na drogę postępowania sądowego z naszym dłużnikiem. Należy wystosować profesjonalny pozew do sądu lub e-sądu aby rozpocząć proces i odzyskać pieniądze. Jest to drogie i czasochłonne rozwiązanie lecz niestety często jest to jedyny sposób aby dłużnik uregulował płatność po prawomocnym rozstrzygnięciu przez sąd. Czasami dopiero wszczęcie postępowania egzekucyjnego u komornika przynosi jakikolwiek skutek.

 

Dlaczego klienci nie płacą faktur?

Przyczyn braku wpłaty na naszego konto za wykonaną usługę jest wiele. Główną wymówką jest po prostu brak pieniędzy. W Polsce jednak jest to związane z kulturą płatności, która obecnie pozostawia wiele do życzenia. Ludzie dają sobie przyzwolenie na niepłacenie w terminie lub całkowite ignorowanie zobowiązań finansowych. Niektórzy nie płacą, bo ,,wszyscy tak robią”. Dodatkowo przedsiębiorca łudzi się, że należność zostanie jednak uregulowana i nie rozpoczyna windykacji lub wydaje mu się ona po prostu zbyt skomplikowanym procesem. Sytuacje te przyczyniły się do obecnego stanu rzeczy. Ze strachu przed utratą klienta i tego, że dłużnik źle odbierze prośbę o spłatę, przeciągają jej termin w nieskończoność. Jeśli klient nie ma złych zamiarów, nie powinien reagować agresywnie na naszą prośbę, tylko wytłumaczyć sytuację i w miarę możliwości spłacić należność.

 

Podsumowanie

Wezwanie do zapłaty jest prostą ale dobrą drogą aby skłonić kontrahentów do zapłacenia faktury. Upominanie się o naszą należność uczy klientów dyscypliny. Polubowna forma rozwiązania problemów związanych z płatnością na czas jest dobrym początkiem. Jeśli jest ona wykonana poprawnie w większości przypadków okazuje się niezmiernie skuteczna.

vindicat.pl
Artykuł powstał dzięki vindicat.pl - odzyskujemy pieniądze z niezapłaconych faktur: program do windykacji, kancelaria windykacyjna
WhitePress Prawa