Zapowiedz nowego systemu Microsoft Dynamics NAV 2016 !!W zeszłym miesiącu, podczas Konferencji dla Partnerów firma Microsoft zaprezentowała zwiastun najnowszej wersji systemu ERP – Microsoft Dynamics NAV 2016. Nowa odsłona to kontynuacja już obranej strategii z kilkoma ciekawymi funkcjonalnościami.
W lipcu 2015 roku, w Orlando na Florydzie odbyła się światowa Konferencja dla Partnerów (Microsoft World Partner Conference). Podczas spotkania partnerów i pracowników korporacji z całego świata, nastąpiła zapowiedź Microsoft Dynamics NAV2016, nowej wersji systemu ERP, która do tej pory funkcjonowała pod roboczą nazwą „Corfu”. Oficjalna prezentacja będzie miała miejsce w październiku 2015 roku w Mannheim (Niemcy), a polska premiera produktu planowana jest na koniec roku.
Rozwój rynku ERP okiem analityków
Od kilku lat zauważalna jest tendencja kierowania zasobów i usług do chmury. Dotyczy to nie tylko Microsoft, ale wszystkich firm z branży IT. Chmura obliczeniowa (ang. cloud computing) daje wiele możliwości, do tej pory trudnych do osiągnięcia. Jest elastyczna, skalowalna, bezpieczna, a przede wszystkim pozwala obniżyć koszty. Chmura obala „barierę wejścia”. Dzięki niej, produkty klasy ERP są dostępne nie tylko dla dużych firm, ale również dla małych organizacji i start-up’ów.
Jak prognozuje Gartner, przejście firm na systemy ERP oparte na chmurze jest nieuchronne. Chmura jest alternatywą dla obecnych, tradycyjnych rozwiązań (serwery). Jednak już w przeciągu 10 lat ta forma będzie należeć do zamierzchłych. „Starszego typu ERP” przestaną spełniać oczekiwania przedsiębiorców. W głównej mierze liczyć się będzie szeroka funkcjonalność, elastyczność, niższe koszty – dostępne w chmurze. Zdaniem analityków, tradycyjne systemy ERP nie są w stanie sprostać nowym wyzwaniom, a w niedługim czasie zaczną ograniczać rozwój firm.
Gartner przewiduje, że przejście do chmury, w przypadku wielu przedsiębiorstw, będzie miało etap przejściowy – hybrydowy. Część funkcjonalności będzie ulokowana w chmurze, a część – jak produkcja czy finanse – pozostanie na serwerach. Charakter hybrydowy dotyczy głównie dużych firm produkcyjnych. Branże usług profesjonalnych, biznesowych i mediów cyfrowych mają przejść do chmury znacznie szybciej i bez „okresu przejściowego”.
Zmiany o podobnym charakterze są widoczne także w raporcie opracowanym przez Panama Consulting Solutions. Analitycy odnotowali duży wzrost wdrożeń systemów opartych na chmurze. W badaniach prowadzonych w okresie od lutego 2014 do lutego 2015 roku, w stosunku do poprzedniego okresu, liczba firm, które zdecydowały się na wdrożenie w modelu SaaS wzrosła z 4% do 33%.
Przed chmurą nie ma odwrotu. Firmy, które obecnie poszukują systemu ERP powinny zastanowić się nad rozwiązaniami chmurowymi. Obecne rozwiązania on-premises, w niedługim czasie mogą okazać się mniej atrakcyjne, niż „chmurowe” oprogramowanie ERP.
Krok bliżej chmury. Nowa wersja Microsoft Dynamics NAV 2016
Nowa odsłona to wiele nowych możliwości. Stałym trendem jest integracja z Office 365 oraz chmurą obliczeniową Microsoft Azure. Chmura stanie się dla NAV 2016 jeszcze ważniejszym elementem, na którym opierać się będą funkcjonalności. Pozwoli to na podniesienie ich wydajności i elastyczności, dzięki czemu wersja NAV 2016 stanie się jeszcze atrakcyjniejsza.
Fundamentalne cechy nowej wersji Microsoft Dynamics NAV
- Pogłębiona integracja systemu ERP z Office 365 oraz Power BI
- Integracja z chmurą obliczeniową Microsoft Azure
- Dostęp do systemu za pośrednictwem smartfon (dla systemu MS, iOS, Android)
- Współpraca natywna z CRM online
- OCR ( ang. Optical Character Recognition)
- Rozszerzona funkcjonalność w zakresie WorkFlow
- E-everything, czyli E-invoice (fakturowanie elektroniczne)
Polska odpowiedź na światowe trendy
IT.integro – partner Microsoft Dynamics NAV w Polsce już w kwietniu 2015 roku wprowadził na polski rynek świeżą odsłonę systemu ERP – NAV365. Jest to rozwiązanie zupełnie innowacyjne, gdyż po pierwsze jest w pełni zintegrowane z Office 365 i chmurą obliczeniową Azure, a po drugie możliwy do zakupu w abonamencie! NAV365 dostępny jest obecnie wyłącznie w Polsce i dopasowany jest do standardów branży handlowo-usługowej. Cena jest znacznie niższa niż standardowej wersji Microsoft Dynamics NAV. Cenę można obliczyć na stronie www.nav365.pl/ile-kosztuje-erp
Strategia Microsoft: ERP w zasięgu ręki
Microsoft chce, aby oprogramowanie ERP było dostępne nie tylko dla bogatych, dużych firm, ale także dla mniejszych organizacji. W tym kierunku zmierzają wszystkie działania korporacji. Lokalizacja systemu w chmurze oraz możliwość zakupu Microsoft Dynamics NAV w subskrypcji jest ukłonem w kierunku małych i średnich przedsiębiorstw, które na prostych zasadach mogą korzystać z najwyższej klasy systemu ERP.