Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

27 maja to był wyjątkowy dzień. Na krakowskim Małym Rynku stanął namiot wystawienniczy, pod którym zgromadzone zostały niezwykłe wynalazki, kreatywni ludzie oraz najnowocześniejsze rozwiązania multimedialne. Niemal 2700 gości odwiedziło tegoroczne Małopolskie Targi Innowacji.

„Drzwi” namiotu zostały otwarte dla odwiedzających o godzinie 10.00. Na gości czekały najnowsze rozwiązania technologiczne mi.in. wirtualny spacer na trampolinie kończący się skokiem w przepaść, którego realność zapewniały okulary Oculus Rift oraz specjalnie przygotowana platforma. Nie każdy miał na tyle odwagi by zrobić ten ostań krok i skoczyć, a pod wieloma osobami uginały się nogi. Zaineresowani wirtualną rzeczywistością mogli skorzystać również z wielu innych aplikacji i to prezentowanych nie tylko na googlowskich Oculus Riftach. Jeden z wystawców Targów opracował własne okulary wirtualnej rzeczywistości – VRIZZMO. W przeciwieństwie do produktu giganta z  Mountain View polski produkt nie wymaga potężnej mocy komputera, wystarczy smartfon i odpowiednia aplikacja. Doznania i grafika niczym nie ustępują tej z Oculusa, cena urządzenia natomiast pozwala cieszyć się z wirtualnej rozrywki każdemu przeciętnemu użytkownikowi.

Aż trzy firmy prezentujące się na Targach to producenci drukarek 3D, jednakże produkt każdej z firm (Sand Made, Sinterit, PROJECT MAKERGOOD) działa trochę inaczej, skierowany jest do innego klienta, ma inne możliwości druku i zaspokaja różne potrzeby. Wszystkie wydruki robiły wrażenie wykonaniem i możliwościami ich wykorzystania. Każdy kto miał ochotę zobaczyć z bliska i spróbować druku 3D mógł wziąć udział w zajęciach makerspace, których istotnym elementem było wydrukowanie elementu wcześniej złożonego elektronicznego gadżetu.

Virto to elektryczny trójkołowiec o oryginalnym designie zaprezentowany przez firmę Metazet Horti System z Raby Wyżnej. Aż pięć modeli można było nie tylko zobaczyć, ale również przetestować. Wrażenia z jazdy były niesamowite, a kolejka chętnych do wypróbowania trójkołowca długa. Przyjazny dla środowiska, bezpieczny, prosty w obsłudze i wygodny – to najlepsze podsumowanie tego wyjątkowego pojazdu. Tuż obok prezentował się wyścigowy bolid zespołu AGH Racing, na którym studenci startują na międzynarodowych zawodach odbywających się na największych torach wyścigowych m.in. na legendarnym torze Silverstone w Anglii.  Tym razem bolid stał, a zamiast tylnych kół podłączony był do jedynej w Polsce, opatentowanej hamowni podwoziowej Rototest, należącej do firmy KingSoft. To wspólne przedsięwzięcie firmy z Nowego Sącza i Akademii Górniczo-Hutniczej jest doskonałym przykładem współpracy nauki z biznesem.

Drony – coraz częściej pojawiają się na naszym niebie. Wykorzystywane są m.in. w geodezji, rolnictwie, ratownictwie, w celach militarnych oraz wielu innych.  Firma Fytech Solutions będąca jednym z wystawców Targów to jeden z najbardziej innowacyjnych producentów systemów bezzałogowych w naszym kraju. Już po raz trzeci pojawiła się pod namiotem wystawienniczym, każdego roku prezentuje nowy statek latający. Drony eksponowane były również przez startupy wystawiające się na stoisku Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości.

Wyjątkowe stoisko przygotowała firma KROE, która produkuje beton architektoniczny i wykorzystuje go w nieznanych dotąd obszarach. Krzesła z betonu, szachy, popielniczki, umywalki, obrazy – to produkty nie tylko wytrzymałe, ale wyróżniające się niezwykle estetycznym i funkcjonalnym dizajnem.

Firma KreaTech przygotowała dla trochę młodszych gości cieszące się niesłabnącą popularnością zajęcia z robotyki, a wystawcy prezentujący się pod szyldem OMGKRK (Wytwórnia, Colab, Centrum Innowacyjności hub:raum, Pleo skills) zapraszali do zapoznania się z małopolską, kreatywną społecznością startupową. Dużym zainteresowaniem cieszyła się najnowsza łódź wielofunkcyjna firmy TRAKT-BOATS, warte zobaczenia i poznania były konstrukcje studenckie: m.in. projekt MAJA czy robot Zabulon oraz wystawa Graduations Project 2014. Chętni mogli wziąć udział w interaktywnej grze terenowej ExpoQuiz przygotowanej przez Jordan Group. Jej zwyciężczyni zdobywając 128 pkt. pojedzie wraz z osobą towarzyszącą na dwudniowy pobyt do wilii Jordanówka. Pozostali nagrodzeni otrzymali akcesoria multimedialne.

Tegoroczne Targi obfitowały w niezwykłe rozwiązania i niecodzienne technologie i produkty. Niektóre bardziej medialne, a niektóre skierowane do wąskiego grona zainteresowanych. Wyżej opisane to tylko część z nich. Z ofertą wszystkich pięćdziesięciu wystawców można zapoznać się w katalogu targowym dostępnym na stronie www.festiwalinnowacji.malopolska.pl. Organizując Targi chcemy łączyć partnerów, pokazywać małopolską myśl techniczną i kreatywność Małopolan. Chcemy promować innowacyjne podejście do biznesu i sukcesy wynikające z takiego podejścia. Małopolskie Targi Innowacji po raz kolejny udowodniły, że mamy się czym pochwalić, a Małopolska podąża  w dobrym kierunku rozwoju gospodarczego.

Małopolskie Targi innowacji odbyły się w ramach Małopolskiego Festiwalu Innowacji. Organizatorem Targów oraz koordynatorem Festiwalu  jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Wydarzenia są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.