Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Dzieląc koszty między 4 osoby oszczędzimy rocznie nawet 2700 zł.

6 rad dla dojeżdżających do pracy

 

Codzienne dojazdy do pracy, w szczególności poza miejsce zamieszkania, to duży koszt.
W szczególności, gdy decydujemy się dojeżdżać własnym samochodem. Jest jednak sposób, aby zredukować te koszty nawet 4-krotnie. Nazywa się carpooling.

 

Samotne dojazdy do pracy to niewątpliwa wygoda. Kierowca może wyjechać z domu i z pracy o dowolnej porze, po drodze może załatwić swoje sprawy lub porozmawiać przez zestaw słuchawkowy z rodziną czy przyjaciółmi. Jednak minusem, który skutecznie zniechęca do samotnych dojazdów, są duże koszty.

Poniżej przedstawiamy 5 rad dla dojeżdżających do pracy, które pozwolą stwierdzić, czy carpooling
to rozwiązanie dla Ciebie.

1. Dziel koszty

Wysoki koszt dojazdów jest najczęstszym powodem decyzji o korzystaniu z carpoolingu. Pod tą obco brzmiącą nazwą kryją się wspólne dojazdy. To praktyka stosowana już w latach 70., w dobie kryzysu naftowego. Idea odrodziła się wraz z potrzebą redukcji zanieczyszczeń spowodowanych transportem drogowym. Zyski z dzielenia kosztów dojazdu można łatwo policzyć.

Osoba dojeżdżająca codziennie po 20 km w jedną stronę po miesiącu przejedzie ok. 800 km. Zakładając,
że benzyna kosztuje 4,80 zł za litr, a auto spala 8 litrów na 100 km, w ciągu miesiąca dojazd do pracy wyniesie ok. 300 zł. Rocznie będzie to kwota 3600 zł.

x= 800x8/100

x= 64 litry/mc

y= 64x4,8zł=307,20 zł

Dzieląc koszty między 4 osoby oszczędzimy rocznie nawet 2700 zł. To suma, która każe poważnie zastanowić się nad tym, czy jest sens wozić powietrze. 

2. Parkuj swobodniej

W Stanach Zjednoczonych wiele firm wprowadziło specjalne miejsca parkingowe bliżej wejścia do firmy dla osób korzystających z carpoolingu. Z kolei na Zachodzie Europy władze wprowadziły w niektórych miastach darmowe miejsca parkingowe dla osób dojeżdżających wspólnie, jako zachętę do szerzenia idei ochrony środowiska naturalnego. Mniej aut na drogach oznacza mniej zanieczyszczeń wysyłanych do atmosfery.

Mimo, że w Polsce nie ma jeszcze takich udogodnień, to ograniczając liczbę osób dojeżdżających samotnie
do pracy, zwiększamy liczbę miejsc parkingowych. Dojeżdżając razem, nie będziecie musieli co rano zastanawiać się, czy uda Wam się postawić auto pod firmą.

3. Otwórz się na nowe znajomości

Carpooling w dzisiejszym rozumieniu to nie tylko podwożenie znajomych, ale również umawianie się
z osobami, których wcześniej nie znaliśmy. Pozwalają na to serwisy i aplikacje do wspólnych przejazdów,
np. Yanosik AutoStop. Osoby podróżujące na tej samej trasie mogą z łatwością znaleźć się w aplikacji. Może okazać się, że osoba z budynku obok, z którą nigdy nie miałeś okazji porozmawiać, będzie miłym towarzystwem w codziennych podróżach.

4. Carpooling nie uwzględnia podatków

Osoby korzystające ze „sformalizowanego” carpoolingu, np. aplikacji Yanosik AutoStop, ustalają zasady podróży już wcześniej. Kierowca dodaje przejazd w aplikacji uwzględniając liczbę wolnych miejsc oraz kwotę za każdego pasażera. Takie działanie nie podlega jednak opodatkowaniu, jeśli suma pieniędzy, które pasażer otrzyma od pasażerów, nie przewyższy wydatków poniesionych na podróż, czyli paliwa i ewentualnych opłat drogowych. Ideą, jaka przyświeca wspólnym przejazdom, jest ograniczanie kosztów dojazdu. Oznacza to,
że zabronione jest uzyskiwanie dochodu poprzez zabieranie pasażerów w trasę. Kwota, która nie przekracza kosztów, określana jest mianem przychodu i nie podlega opodatkowaniu.

5. Nie stój w korkach

Spróbuj policzyć, ile czasu tracisz dziennie w korkach. Z pewnością sporo. Wyobraź sobie teraz, że w godzinach szczytu po drogach porusza się o połowę mniej aut. Ta wizja stałaby się prawdziwa, gdyby zamiast 10 aut jadących w to samo miejsce, dobrać się parami
i dojeżdżać wspólnie. W Stanach Zjednoczonych zostały wyznaczone osobne pasy ruchu dla pojazdów przewożących 2 i więcej osób, tzw. HOV (high-occupancy vehicle).

6. Pamiętaj o ubezpieczeniu

Posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej to obowiązek każdego kierowcy i posiadacza auta. Polisa będzie szczególnie ważna, jeśli kierowca stanie się uczestnikiem wypadku drogowego. Koszty takiego zdarzenia pokryje ubezpieczenie OC, zarówno względem kierowcy, jak i pasażera.

Kierowcy nie muszą obawiać się poniesienia ewentualnych kosztów – pokrywa je obowiązkowa polisa OC – mówi Adam Tychmanowicz, twórca aplikacji Yanosik AutoStop – Kluczem jest jednak jak zawsze bezpieczna jazda. Jak dotąd nie otrzymaliśmy informacji o żadnym wypadku drogowym, który zdarzył się podczas przejazdu umówionego przez Yanosik AutoStop – dodaje Tychmanowicz.

Najważniejszą zasadą w carpoolingu jest jednak ostrożność na drogach. Zapraszając pasażerów do swojego auta zadbaj, aby poczuli się w nim dobrze i komfortowo, a wtedy podróż minie przyjemnie Tobie i im.

........................................

Źródło : yanosikautostop.pl