Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Zbliża się Boże Narodzenie, a wraz z nim zwiększone wydatki. Dla części osób sfinansowanie wszystkich potrzeb z bieżących dochodów lub oszczędności będzie zapewne niemożliwe. Choć Polacy w większości deklarują, że nie zamierzają zadłużać się na święta, to rzeczywistość nie jest aż tak różowa. W ostatnich latach kwota kredytów konsumpcyjnych udzielonych w grudniu była aż o ok. 25% wyższa niż w następującym po nim styczniu. Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego objaśniają, jak bezproblemowo przejść przez proces starania się o dodatkowy zastrzyk gotówki.

Dla wielu osób zwiększone wydatki w okresie świątecznym oznaczają konieczność wcześniejszego oszczędzania. Co zrobić, jeśli zawczasu nie zgromadziliśmy dodatkowych środków? Można oczywiście urządzić skromniejsze święta, albo sięgnąć po kredyt. To drugie rozwiązanie często wydaje się bardziej kuszące, zwłaszcza, że niskie bezrobocie sprawia, że nie obawiamy się problemów ze spłatą zobowiązań.  Według NBP w grudniu 2016 r. zaciągnęliśmy kredyty konsumpcyjne na kwotę 5,7 mld zł, czyli aż o 1,1 mld zł (25%) więcej niż w następującym po nim styczniu.

Jak otrzymać pożyczkę przed świętami?

Przed świętami raczej nie zdążymy już wyrobić sobie karty kredytowej. Najszybciej uda nam się uzyskać kredyt gotówkowy, który można otrzymać nawet jeszcze tego samego dnia, w którym złożymy wniosek. W tym celu trzeba udać się do banku lub eksperta finansowego i przedstawić dowód osobisty oraz najczęściej dokument potwierdzający nasze dochody. We wniosku należy podać informacje dotyczące zarobków, rodzaju umowy z pracodawcą oraz kwoty zobowiązania i okresu, w którym chcemy je spłacić. Następnie, instytucja finansowa przejdzie do zbadania zdolności kredytowej. – To czy otrzymamy kredyt, jaka będzie mogła być jego kwota oraz koszt zależy przede wszystkim od wysokości naszych dochodów i wydatków. Bardzo istotna jest również liczba osób w gospodarstwie domowym czy historia kredytowa. Koszt kredytu w dużej mierze zależy jednak również od tego w którym banku złożymy wniosek. Oferty bowiem bardzo istotnie się od siebie różną. Najdroższe propozycje mają kilkukrotnie wyższy koszt niż te najtańsze – komentuje Jarosław Sadowski, ekspert ZFPF, Expander.

Uwaga na nadmierne zadłużanie się

Pożyczka może być dobrym rozwiązaniem, jeśli potrzebujemy pilnego zastrzyku gotówki. Warto jednak zadbać, by zadłużenie nie było dla nas niebezpieczne. –Jeśli zdecydujemy się na taki produkt, warto jednak wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przed podpisaniem umowy, należy przede wszystkim dobrze przeanalizować całkowite koszty pożyczki, zwracając uwagę na parametry takie jak m.in.: odsetki oraz koszt udzielenia zobowiązania oraz dostosować ją do naszych możliwości finansowych. Trzeba bowiem pamiętać, że szybki kredyt wzięty przed świętami, będziemy spłacać na długo po tym wydarzeniu – mówi Michał Krajkowski, ekspert ZFPF, Notus Finanse.

 Dobrze dobierz ofertę

 Dla niektórych osób naturalnym wyborem szybkiego finansowania będzie bank, w którym już posiadają konto. Warto jednak porównać oferty dostępne na rynku, tak, aby spłata kredytu nie nadwyrężyła zbytnio naszego budżetu. – Dlatego dobrym wyborem będzie udanie się do eksperta finansowego. W ciągu kilkunastu minut zaproponuje on nam przegląd dostępnych propozycji, co pozwoli wybrać najkorzystniejszą opcję. Jeśli dysponujemy kompletem dokumentów. decyzję o przyznaniu nam środków możemy uzyskać jeszcze tego samego dnia, a na naszym koncie pojawią się one najczęściej w ciągu 24 godzin – komentuje Michał Krajkowski, ekspert ZFPF, Notus Finanse.

 Warto jednak pamiętać o tym, by pożyczać tylko tyle, ile faktycznie potrzebujemy i jesteśmy w stanie spłacić. W przeciwnym razie łatwo o problemy z regulowaniem zbyt dużych rat i w efekcie spiralę zadłużenia. W takim wypadku z problemami finansowymi trzeba będzie borykać się jeszcze na długo po świętach.

O ZFPF:

Związek Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) to organizacja reprezentująca polski rynek firm pośrednictwa finansowego. Związek powstał 19 czerwca 2008r. Wśród jego członków znajdują się największe i najbardziej renomowane firmy pośrednictwa finansowego.

Celem ZFPF jest reprezentowanie interesów gospodarczych i społecznych branży, w szczególności wypracowywanie jednolitych standardów pracy firm pośrednictwa finansowego. Związek stawia sobie za cel umacnianie właściwego wizerunku pośredników oraz edukowanie społeczeństwa w zakresie zarządzania finansami.