Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Ergonomia to wciąż jeden z najważniejszych tematów w dyskusji o współczesnym miejscu pracy. Pojawiają się kolejne badania, które pokazują, że nawet regularna aktywność fizyczna w czasie wolnym nie jest w stanie zrekompensować negatywnego wpływu długotrwałego pozostawania w pozycji siedzącej – zdecydowanej zmiany wymaga więc sposób, w jaki pracujemy. Coraz częściej mówi się o tym, że tradycyjne stanowisko pracy powinno zapewnić większy komfort jego użytkownikom. Rozwiązaniem są meble umożliwiające realizację zadań w różnych pozycjach. W odpowiedzi na te potrzeby Mikomax Smart Office prezentuje Stand Up R – biurko do pracy w trybie sit & stand. Model ten łączy opatentowany przez firmę mechanizm manualnej regulacji wysokości z nowym projektem autorstwa Tomasza Augustyniaka. Połączenie przemyślanej formy z funkcjonalnością zostało docenione przez jury tegorocznej edycji nagród Red Dot.

 

Wyróżniającą cechą Stand Up R jest możliwość płynnej zmiany wysokości blatu oparta na jedynym tego typu, dostępnym na rynku systemie manualnym. Zakres regulacji blatu wynosi od 670 do 1150 cm i 670 do 1250 cm w przypadku wyższej wersji, co zapewnia komfort pracy, zarówno siedzącej, jak i stojącej, osobom o różnym wzroście. Regulacja manualna jest także szybsza i bardziej płynna niż w przypadku mebli wyposażonych w silnik elektryczny. Stand Up R przeznaczony jest dla użytkowników, którzy chcą móc sprawnie zmienić pozycję, przy zachowaniu pełnej ergonomii i bez nadmiernego rozpraszania się w trakcie wykonywania zadań.

 

- Z punktu widzenia anatomii i fizjologii, nie jesteśmy przystosowani do długotrwałego bezruchu. Dlatego Stand Up R oferuje możliwość swobodnej i bardzo płynnej zmiany pozycji z siedzącej na stojącą i z powrotem. Nawet najbardziej ergonomiczna pozycja ciała, jeśli trwamy w niej zbyt długo, nie będzie korzystna dla naszego zdrowia. Łatwość regulacji ustawienia blatu biurka sprawia, że możemy częściej i łatwej zmieniać sposób pracy, a co za tym idzie mamy po prostu większą dawkę ruchu. Wiele osób obawia się, że praca w trybie sit and stand oznacza długie i uciążliwe godziny w pozycji stojącej. Tymczasem, wystarczy wstać na kilka minut np. co godzinę, żeby zaangażować inne partie mięśni i odciążyć te, które najbardziej odczuwają skutki siedzenia. Praca na stojąco ma także dodatkowe korzyści. Odczuwamy wtedy większą mobilizację i skupienie – udowodniono np. że spotkania na stojąco są krótsze i bardziej produktywne – mówi Zuzanna Mikołajczyk, Dyrektor ds. Marketingu i Handlu, Członek Zarządu Mikomax Smart Office.

 

Stand Up R łączy funkcjonalność i ergonomię z uniwersalną formą. Autorem projektu nowej wersji biurka jest Tomasz Augustyniak. Stand Up R sprawdzi się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Projekt został pomyślany tak, żeby dać użytkownikowi swobodę w zakresie personalizacji. W zależności od tego ile potrzebujemy prywatności, boki biurka mogą pozostać ażurowe lub wypełnione indywidualnie dobraną tkaniną, dopasowaną do kolorystyki otoczenia.

 

- Ideą jaka przyświecała stworzeniu biurek było dosłownie ujęcie w „ramy" blatów roboczych o zmiennej, regulowanej wysokości. Prostokątna rama może być wykonana ze stali lub drewna oraz stanowić element ażurowy, lekki i otwarty, nie ograniczając dopływu światła lub element pełny, zamknięty, wypełniony płaszczyzną, który mocno wydziela pojedyncze stanowiska pracy. Forma, w założeniu prostej ramy, ma być stylistycznie możliwie neutralna, aby mogła się dobrze wpisywać
w różnorodną architekturę – 
wyjaśnia Tomasz Augustyniak, autor nowej odsłony Stand Up.

 

Innowacyjne podejście do ergonomii połączone z dbałością o formę zostało w tym roku docenione przez jury nagrody Red Dot. Stand Up R otrzymał najwyższe wyróżnienie - tytuł Best of the Best w kategorii Product Design