Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Oficjalna premiera systemu Windows Server 2016 miała miejsce pod koniec września, podczas konferencji Microsoft Ignite w Atlancie. 

Windows Server 2016 to przede wszystkim wiele funkcjonalności ukierunkowanych na przetwarzanie danych w chmurze, a także jeszcze głębsza integracja z usługami Microsoft Azure. Windows Server 2016, a wraz z nim serwer www IIS10 wspierający protokół HTTP/2, wprowadza wiele usprawnień zarówno z perspektywy użytkowników sieci, webmasterów oraz administratorów serwerów. Korzyści te przekładają się przede wszystkim na zmniejszenie ilości połączeń TCP, łatwiejszą interpretację kodu, który jest bardziej zwarty i mniej podatny na błędy.

Wśród nowości znajdziemy przede wszystkim wsparcie dla niezwykle popularnej technologii kontenerowej Docker. W znaczący sposób ułatwia ona wdrażanie oraz uruchamianie rozproszonych aplikacji a także pozwala na komfortową wielopoziomową migrację aplikacji. W najnowszym wydaniu Windows Servera 2016 pojawia się również całkowicie nowa opcja instalacyjna – Nano Server, czyli odchudzona wersja systemu umożliwiająca instalację w kompaktowym, niemalże bezobsługowym trybie. Nano Server został pozbawiony instalatora MSI oraz interfejsu graficznego, co pozwala osiągnąć aż o 93% mniejszy rozmiar w porównaniu do standardowej instalacji Windows Server 2016, jednocześnie pozwalając w dalszym ciągu uruchomić aplikacje napisane w .NET, Javie, a nawet Pythonie (Django) czy JavaScripcie (Node.js).

Z perspektywy administratorów pojawi się udoskonalony Hyper-V, który ma umożliwiać przeprowadzanie aktualizacji online całych klastrów, a także oferować zwiększoną odporność na awarie maszyn wirtualnych. Nowa wersja PowerShell 5.0 przynosi lepsze funkcjonowanie powłoki linii poleceń oraz udoskonalony język skryptowy.

Klienci HostedWindows.pl już mogą korzystać z najnowszej wersji systemu Windows Server 2016 oraz wszystkich jego komponentów, wśród których można wymienić m.in.: zaktualizowany Protokół HTTP/2 czy też wprowadzone funkcje: Wildcard Host Header Support i Environment Variables for Application Pools (szczegóły na temat kluczowych zmian, benefitów i nowych funkcji Windows Server 2016 znajdują się w załączonym, dodatkowym dokumencie).

Główne ulepszenia i zalety, które niesie za sobą wsparcie dla HTTP/2 to natomiast: jedno połączenie dla wielu żądań, multipleksowanie (multiplexing), push z serwera, priorytetyzacja, binarność, kompresja nagłówków. Mimo, że protokół HTTP od dawna wspiera kompresję nagłówków, to jednak są one niemal każdorazowo wysyłane bez kompresji oraz z dużą nadmiarowością. Wprowadzony w HTTP/2 schemat kompresji nagłówków http – HPACK pozwala skutecznie zmniejszyć obciążenie oraz liczbę danych przesyłanych przez sieć.

Korzyści jakie wnosi HTTP/2 dla webmasterów to m.in. brak potrzeby stosowania technik takich jak: sharing domeny, Image spriting, łączenie plików, Inline. Style CSS oraz kod JavaScript, a często również pliki graficzne, są umieszczane bezpośrednio w kodzie HTML, co także miało zmniejszyć liczbę zapytań do serwera.

Windows Server 2016 przynosi również istotne korzyści dla serwerów obsługujących HTTP/2.

- WEB Hosting w oparciu o najnowszy produkt Microsoftu jakim jest Windows Server 2016 z punktu widzenia klientów daje możliwość tworzenia i uruchamiania swoich aplikacji w oparciu o najnowsze funkcjonalności dostarczane z serwerem www jakim jest IIS10. Chodzi głównie o wykorzystanie zalet, jakie niesie ze sobą nowa wersja protokołu HTTP/2. Mam tutaj na myśli przede wszystkim znaczący wzrost szybkości działania stron internetowych z punktu widzenia użytkownika końcowego. Istotne jest także to, że wzrost wydajności nie odbywa się kosztem zwiększonego wykorzystania zasobów po stronie serwera – mówi Dariusz Nożyński, CTO w firmie dcs.pl, która jest właścicielem serwisu HostedWindows.pl, pierwszego dostawcy w Polsce oferującego Web Hosting w oparciu o najnowszy Windows Server 2016.