Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Hybryda zyskuje na znaczeniu

Aż 84% przedsiębiorców twierdzi, że w ciągu ostatniego roku wykorzystanie rozwiązań chmurowych w ich firmach wzrosło. Natomiast 67% wskazuje, że chmura pozwoliła im znacząco usprawnić działanie co najmniej jednego rozwiązania biznesowego – wynika z raportu „State of the Market: Enterprise Cloud 2016” firmy Verizon. Autorzy opracowania zwracają uwagę, że na znaczeniu zyskują rozwiązania hybrydowe, czyli połączenie chmury prywatnej, publicznej oraz stacjonarnych rozwiązań IT. Jednak eksperci Onex Group podkreślają, że taki model sprawdza się przede wszystkich w dużych firmach.

-  Raport firmy Verizon wskazuje na pewną światową tendencję, którą możemy zaobserwować również w Polsce. Zainteresowanie przedsiębiorców usługami chmurowymi rośnie lawinowo. Jest to zapewne skutek coraz większej świadomości korzyści, jakie wynikają z korzystania z tego typu rozwiązań. To już nie tylko mobilność i wydajność, ale również większa atrakcyjność cenowa w porównaniu do stacjonarnych rozwiązań. Trzeba mieć jednak świadomość, że sposób wykorzystania chmury, zależy w dużej mierze od wielkości firmy, która z niej korzysta – mówi Jakub Hryciuk, dyrektor zarządzający w Onex Group.

Czym jest hybryda i kto powinien na nią postawić?

Z raportu firmy Verizon wynika, że zmienił się model korzystania z usług chmurowych. W przeszłości w firmach obowiązywał jeden, powtarzalny schemat: chmurę publiczną wykorzystywało się do przechowywania większości danych, natomiast w chmurze prywatnej gromadziło się dane o dużej wrażliwości. Jednak w związku z tym, że koszty utrzymania chmury prywatnej spadają, coraz więcej firm przesuwa tam swoje zasoby. Dodatkowo, na znaczeniu zyskują modele hybrydowe, czyli połączenie chmury prywatnej, publicznej oraz stacjonarnych rozwiązań IT. Według firmy Horizon w ciągu pięciu lat bardzo umocnią one swoją pozycję.

- Rozwiązania hybrydowe pozwalają na stworzenie wysoce wyrafinowanych i dostosowanych do potrzeb danej organizacji środowisk, które są w stanie zapewnić wydajność i elastyczność niezbędną do przechowywania i przetwarzania dużej ilości danych. Jednak są to również rozwiązania dość kosztowne, stąd ich posiadanie będzie się opłacało głównie dużym firmom, które posiadają własny rozbudowany dział IT. W małych firmach koszt takiego rozwiązania w stosunku do korzyści, byłby niewspółmierny – wskazuje Rafał Suchożebrski, dyrektor sprzedaży w Onex Group.

Na co powinien postawić mały biznes?

Z badania ARC Rynek i Opinia na zlecenie Onex Group wynika, że mali i średni przedsiębiorcy w chmurze doceniają przede wszystkim łatwość komunikacji z każdą osobą z firmy (52%) oraz przechowywania i przetwarzania danych (41%) a także dostęp do danych na wszystkich urządzeniach mobilnych (38%). Tego typu korzyści nie wymagają wprowadzania hybrydowego modelu chmury.

- Hybryda to większa elastyczność i bezpieczeństwo, ale też wyższe koszty i skomplikowanie usługi. Te dwa ostatnie czynniki są kluczowe z punktu widzenia małego biznesu, dlatego właśnie tam z tego typu rozwiązania korzysta się mniej chętnie. I słusznie, bo dużo tańszym kosztem, można zapewnić sobie rozwiązania, dostosowane do skali działania – wskazuje Rafał Suchożebrski, dyrektor sprzedaży w Onex Group.

Rozwiązania chmurowe już na stałe wpisały się w krajobraz funkcjonowania polskich firm. To dzięki nim przedsiębiorstwa podnoszą wydajność procesów biznesowych, w tym sprawność obiegu dokumentów. Jednak każdorazowo model chmury powinien być dostosowany do wielkości przedsiębiorstwa, by niepotrzebnie nie ponosić kosztów, które nie są kluczowe z punktu widzenia prowadzenia danego biznesu.