Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

21 oraz 22 października br. we Wrocławskim Centrum Kongresowym miała miejsce Konferencja „Fabryka Przyszłości – w drodze do Przemysłu 4.0”.

Podczas konferecji przedstawiono inicjatywy świata nauki i przemysłu służące wykreowaniu inteligentnego przedsiębiorstwa, tzw. fabryki jutra. Uczestnicy mogli zwiedzić siedziby organizatorów, firmy: Balluff, Fanuc, Lapp Group i Wago, które specjalizują się w automatyzacji produkcji, wymienić się swoją wiedzą, poglądami, a także wysłuchać interesujących prelekcji.   

Industry 4.0, to ukierunkowany na przyszłość projekt niemieckiego rządu federalnego, który ma na celu zwiększenie intensywności wykorzystania technik informacyjnych w klasycznych gałęziach przemysłu, a polski przemysł, który wciąż jeszcze konkuruje głównie kosztami pracy, może skorzystać na tym procesie podwójnie – dlatego trzeba o tym mówić już dziś.

Honorowy patronat nad Konferencją objęło Ministerstwo Gospodarki oraz Prezydent Wrocławia, natomiast patronem instytucjonalnym została Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa. Konferencję podzielono na dwie części: sesję plenarną, odbywającą się we Wrocławskim Centrum Kongresowym oraz 4 sesje technologiczne w siedzibach Organizatorów.

Wystąpienia prelegentów

Czwarta rewolucja przemysłowa to przede wszystkim zaprzęgnięcie narzędzi i rozwiązań informatycznych do dokonania zmian w przemyśle – stworzenie inteligentnej fabryki, i to, co nas nierozerwalnie czeka, to współpraca człowieka z robotem – tymi słowami rozpoczął swoje wystąpienie dr inż. Jarosław Panasiuk z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Istotnym elementem Przemysłu 4.0 jest także Internet rzeczy. To koncepcja, wedle której różne przedmioty mogą gromadzić i przetwarzać dane za pośrednictwem sieci komputerowej. Zdaniem Bartłomieja Andrusiewicza z firmy Rec Global oraz Konrada Napieralskiego z firmy CISCO dostosowanie sieci oraz jej możliwości są coraz większe, a Internet of Things nie może istnieć bez ekosystemu. Wszystkie rzeczy muszą działać właśnie w takim globalnym ekosystemie i to przemysł daje moc do tego, aby IoT mógł się wdrożyć. Obecnie Internet of Things jest bardzo mocno sterowany przez Stany Zjednoczone, ale konkretne ekosystemy powstają już w różnych częściach świata – dodają.

Drugiego dnia Konferencji rozmawiano m.in. o współpracy środowiska nauki i przemysłu, wpływie robotyzacji na konkurencyjność polskich przedsiębiorstw, pozyskiwaniu funduszy na badania i rozwój oraz narzędziach podatkowych, które wspierają rozwój nowych technologii.

Nagrodzeni studenci

W ramach drugiej edycji Konferencji, Organizatorzy ogłosili konkurs skierowany do studentów Wyższych Uczelni Technicznych w Polsce. Jego tematem była koncepcja instalacji demonstracyjnej prezentującej ideę Przemysłu 4.0. Pierwszego dnia Konferencji ogłoszono wyniki konkursu, a także wręczono nagrody laureatom. I miejsce zajął Łukasz Okrojek z Politechniki Warszawskiej, II miejsce Wojciech Korchut z Politechniki Wrocławskiej, a trzecie Tomasz Pietrowski również z Politechniki Wrocławskiej. Wygrali oni odpowiednio 5 000, 3 000 oraz 2 000 złotych. Wygłaszając swoje podziękowanie, Michał Kownacki, Dyrektor Generalny firmy WAGO, dodał żartobliwie „Panowie, jeśli nie macie jeszcze roboty – wysyłajcie do nas swoje CV, czekamy na Was!”. Laureaci zaprezentowali zwycięskie koncepcje podczas sesji plenarnej pierwszego dnia Konferencji.

W Konferencji wzięło udział ponad 160 osób, wśród nich dominowali reprezentanci nowoczesnych polskich przedsiębiorstw, tworzących projekty do przyszłych rozwiązań, przedstawiciele uczelni wyższych, producenci zaawansowanych technologii oraz ich odbiorcy.

NEWSLETTER

Zgadzam się na Polityka prywatności