Zdjęcie artykułu
IDC: Comarch konsekwentnie zwiększa udziały rynkowe i pozostaje największym polskim producentem ERP

W rankingu IDC Comarch największym polskim producentem ERP. Konsekwentnie zwiększa udziały rynkowe.

 

 

IDC: Comarch konsekwentnie zwiększa udziały rynkowe i pozostaje największym polskim producentem ERP

2015/08/25 20:43

Comarch po raz kolejny został polskim liderem rynku aplikacji biznesowych według najnowszego raportu IDC Poland Enterprise Application Software Market 2015–2019 Forecast and 2014 Vendor Shares. W klasyfikacji generalnej, prezentującej rynek podmiotów dostarczających systemy ERP w Polsce, Comarch utrzymał drugie miejsce. Spośród pięciu największych dostawców obecnych w rankingu tylko krakowska spółka, jako jedyna firma z polskim kapitałem zwiększyła swój udział w rynku.

Jak wynika z raportu IDC, dotyczącego polskiego rynku ERP w roku 2014, Comarch utrzymał drugą pozycję, jednocześnie zwiększając udział w rynku do 14,7%, co było niezaprzeczalnym sukcesem firmy. Odnotowano również wzrost przychodu ze sprzedaży o 18,4% w stosunku do roku poprzedniego do 40,18 mln dolarów. Comarch pozyskał również największą liczbę nowych klientów wśród producentów ERP.

W roku 2014 Comarch był też liderem na rynku Small Business – gdzie uzyskał 52,1% udziałów w rynku          

W pozostałych kategoriach rynku Comarch nadal utrzymuje się w czołówce pod względem sprzedaży.    

  • 2 miejsce na rynku aplikacji do zarządzania relacjami z klientami (CRM) -,                               
  • 2 miejsce na rynku aplikacji do zarządzania łańcuchem dostaw (SCM) -,
  • 2 miejsce na rynku aplikacji do zarządzanie zasobami organizacji (ERM) -
  • 2 miejsce na rynku aplikacji do zarządzania operacyjnego (OMA) -
  • 3 miejsce na rynku aplikacji analitycznych (BI) -.

– Ten wynik odzwierciedla naszą długoletnią strategię, której celem jest dalszy wzrost przychodów ze sprzedaży ERP. W całym 2015 roku planujemy wzrost o około 10%, a więc znacznie szybszy niż konkurencja. To powinno pozwolić nam na ponowne zwiększenie udziałów w rynku – mówi Zbigniew Rymarczyk wiceprezes Comarch SA, dyrektor sektora ERP.

Firma kontynuuje z sukcesem swój rozwój technologiczny. W 2014 roku sprzedaż rozwiązań z zakresu chmury danych i mobilności wzrosła o odpowiednio 64% i 33%. Wzrasta również popularność sieci społecznościowej Comarch ERP Społeczność, która ma już ponad 10 tysięcy użytkowników.

Comarch rozwija się także w segmencie Internetu Rzeczy. W 2014 wprowadził do swojej oferty innowacyjne rozwiązanie w postaci urządzeń Comarch beacon.

W raporcie zwrócono uwagę, że ważnymi czynnikami rozwoju Comarch w następnych latach będzie zapotrzebowanie na usługi z obszaru tzw. Trzeciej Platformy IT (m.in. chmura, mobilność, big data i social media) oraz ekspansja na rynki zagraniczne.

– Rok 2014 przyniósł prawie 13-procentowy wzrost polskiego rynku aplikacji biznesowych, co było konsekwencją realizacji kilku znaczących projektów w sektorze finansowym i publicznym – mówi Edyta Kosowska, analityk rynku oprogramowania w IDC Polska i współautorka raportu –W najbliższych latach wzrost będzie potęgowany przede wszystkim przez rosnącą popularność innowacyjnych rozwiązań opartych na chmurze, mobilności, analityce czy Internecie Rzeczy. Dostawcy, tacy jak Comarch, którzy konsekwentnie inwestują w rozwój tych rozwiązań, będą zdecydowanymi beneficjentami swoich strategii – dodaje.

Raport IDC: Poland Enterprise Application Software Market 2015–2019 Forecast and 2014 Vendor Shares